pszichológus debrecen

pszichológus debrecen, hipnózis debrecen, pszichológia, lélektan, pszichoterápia debrecen, hipnoterápia debrecen, dohányzás leszokás debrecen, tartós fogyás hipnózissal, éber hipnózis, fogyókúra debrecen, önbizalom növelés hipnózissal, szorongás csökkentése, fóbia kezelés debrecen, pánik kezelése debrecen, autogén tréning, hipnoterápia, relaxáció debrecen, önbizalom növelése, fájdalom csökkentése, stressz csökkentése, transzállapot, transz, szuggesztió, módosult tudati állapot, dervis tánc, török tánc, mavlavi dervisek, aktív éber hipnózis, meditáció,szema, rituális forgás, hajdú-bihar, debrecen, drszabocsaba.hu

Dr. Szabó Csaba pszichológus Debrecen: Módosult tudati állapotokat vagy transzállapotokat sokféle módon hozhatunk létre. Ilyen módszer a hipnózis, a meditáció, az autogén tréning nevű relaxációs technika, de az aktív éber hipnózis vagy a török Mavlavi dervisek tánca, rituális forgása szintén transzállapotot hoz létre. Ezekben az állapotokban az élmények jellegzetes módon megváltoznak és a személy a szuggesztiók iránt fogékonyabbá válik. Ezek a változások hatékonyan segítik a pszichoterápiát. A hipnoterápia elsősorban a szuggesztiók erején alapul. A hipnózisos kezelés vagy hipnoterápia sorána dohányzásról leszokás, az önbizalom növelése, a szorongás csökkentése, a fájdalom csökkentése, a stressz csökkentése a transz segítségével hatékonyabban elérhető,mint más pszichoterápiás módszerrel, de a tartós fogyás hipnózissal szintén könnyebben megvalósítható. Hasonlóképpen hatékony a hipnózis a fóbia kezelésében vagy a pánik kezelésében. A hipnózis a transz és a szuggesztiók tehát egy igen hatékonyan segítik a kedvező változások létrehozását a legkülönbözőbb problémák esetén. szerző: Dr. Szabó Csaba

A gyógyító hipnózis

A hipnózis alapelemei – szuggesztiókkal történő gyógyítás, fájdalomcsillapítás - több évezredes múltra nyúlnak vissza, amelyekről már az egyiptomi papirusztekercseken is olvashattunk. A szuggesztió, a transz és az eksztázis mindig is része volt valamennyi nép gyógyító rítusainak. A különböző korszakok, társadalmak és kultúrák kialakították maguknak a szuggesztiókra épülő gyógyító eljárásaikat, de több évezrednek kellett eltelnie, amíg a ”varázsló” technikáktól eljutottunk a mai értelemben vett tudományosan is megalapozott hipnoterápiáig.

Túl a misztikumon és a cirkuszi produkciókon mi is valójában a mai értelemben vett orvosi, gyógyító hipnózis?

Hipnoid állapotot mindenki átélhetett már a hétköznapi életben: ilyen az amikor színházban vagy a moziban ülve úgy érezzük, hogy megszűnik a külvilág és mintha nem nézői hanem szereplői lennénk az eseményeknek. Hasonló élményt jelent az intim együttlétek során az orgazmus is, amely kiragad a mindennapi valóságból éppúgy, mint amikor belefeledkezünk egy táncba. Ilyen különleges tudatállapot a hipnózis is, amely során a gondolkodás, az érzékelés, a képzelet és az észlelés elszakad a külvilágtól és a belső világra koncentrálódik. Ezt az állapotot létrehozhatjuk ingerek beszűkítésével, relaxációs technikákkal vagy ellenkezőleg, ingerek fokozásával, aktív -éber hipnózissal ( ez utóbbi prof. dr. Bányai Éva nevéhez fűződik ).

A hipnózis egy olyan módosult tudatállapot, amelyben a hipnotizőr szuggesztióinak hatására az elfojtott vagy elfelejtett emlékek, élmények kisebb-nagyobb mértékben hozzáférhetővé válnak. Éber állapotban az agy erős kontrollt gyakorol, de ez a kontroll a beszűkített tudatállapotban gyengül, a gátlások oldódnak, a páciens többet tár fel önmagából, a belső világából. A személy nyitottabbá válik, fokozódik a képzeleti tevékenység, az érzelmek jobban mobilizálhatók, csökken a valóságvizsgálat és a páciens elfogadja a terapeuta utasításait. Az elfogadás persze azért nem korlátlan, és a hipnotizált ebben a módosult tudatállapotban sincs kiszolgáltatott helyzetben és nem veszíti el kontrollját önmaga felett. Ez azt jelenti, hogy csak olyan szuggesztiót hajt végre, amely morális nézetével, erkölcsi felfogásával összeegyeztethető.

A hipnózis objektivizálható

Módosult tudatállapotban nem csupán szubjektív élményekről és magatartásváltozásokról van szó, hanem a kutatási eredmények egyértelműen bizonyították, hogy hipnózisban fiziológiai, idegrendszeri változások jönnek létre. A szuggesztió által létrehozott változásokat EEG, bőrellenállás-mérés, agyi képalkotó eljárások (MRI, PET) segítségével igazolni lehet mind a klasszikus relaxációs, mind az aktív-éber hipnózisban. Ez utóbbit élsportolók Teljesítményfokozására használjuk, amely a műszeres vizsgálatokon túlmenően percekben, másodpercekben és az elért sikerben is mérhető.

Indikációs területek

A módszer nem tekinthető mindig és minden esetben hatásos gyógymódnak, de térhódítása minden kétséget kizáró. A hipnoterápiára a páciensnek motiváltnak kell lennie és jó, ha legalább közepesen mértékben fogékony a hipnózisra.A hipnózis önmagában is és más terápiás módszerekkel kombinálva is nagyon sok betegség gyógyításában hatékonyan alkalmazható.

A modern orvoslásban a hipnoterápia indikációs területe egyre szélesebb terület foglal magába. A következő betegségekben nagyon jól hasznosítható: különböző neurotikus kórképek,  -szorongások, fóbiák, depresszió - , pszichoszomatikus kórképek,- légzőszervi problémák, - emésztőrendszeri rendellenesség, allergiák, bőrbetegségek, magas vérnyomás stb… - viselkedéses és szokás-problémák - étkezési zavarok, dohányzás, alvászavar. Hatékonyan alkalmazzák fájdalomcsillapításra, szülészetben, onkológiában, fog-és szájsebészetben egyaránt.Természetesen vannak ezen terápiás formának ellenjavallatai is. Azokban az esetekben amikor a páciens nem motivált a hipnózisra, ha mentális problémák merülnek fel, illetve ha pszichózis akut fázisában van, akkor a hipnoterápia nem alkalmazható.

Hipnotizálhatóság (hipnábilitás)

A hipnózisra való képesség rendkívül különböző. Kevés kivétellel, de valamilyen mértékben szinte mindenki fogékony a hipnózisra. Az emberek körülbelül hatvan százaléka közepesen , húsz százaléka az átlagnál erősebben, húsz százaléka pedig gyengébben hipnábilis. A terápia hatékonyságát a páciens hipnózis iránti fogékonysága befolyásolhatja.

Reinkarnáció vagy törölt emlékek?

Az elmúlt egy-másfél évtizedben többször hallunk az úgynevezett reinkarnációs hipnózisról, amelyben a hipnotizőr a páciensét az ”előző életébe repíti” . Az igazolt tény, hogy az ember a korábbi, régen elfelejtett élményeit egészen a születés pillanatáig hipnózisban fel tudja idézni. A reinkarnációs – előző életekbe visszavezető – hipnózis létére azonban nincs semmilyen konkrét bizonyíték. Szakemberek vizsgálták a jelenséget és arra a következtetésre jutottak, hogy a pácienseknek az ”előző életeikből” megjelenő víziójuk nem más, mint a kora gyermek- vagy a fiatalkorból felszínre törő, a tudatból törölt emlékképek megjelenései valós vagy a tudatalatti által színezett formában.

Egy férfi a reinkarnációs hipnózisban kínaiul beszélt és azt állította, mandarin volt több évszázaddal korábban. A későbbi elemzésekből azonban kiderült, hogy kisgyermekként New Yorkban a kínai negyedben lakott, ahol a lakás falain egész nap a szomszédos kínai család életének beszélgetései hallatszottak. Az így megtanult kínai szavakat az emlékezete a későbbiek során törölte, majd a hipnózis során ezek kerültek a felszínre.

Gyógyhatás és kártékonyság

A hipnózissal végzett terápia képzett, szakavatott kezekben gyógyító hatású lehet, de az önmagát hipnotizőrnek kikiáltott személy kezében bajt is okozhat. A gyengébb pszichével rendelkező és pszichés betegségre hajlamos ember a képzetlen, laikus, szakmai tudás nélkül végzett hipnózis hatására sajnos megbetegedhet. A hipnózis során olyan élmények és emlékek kerülhetnek felszínre, amelyeket ha nem megfelelő módon oldanak fel, akkor az esetleg komoly megrázkódtatást jelenthet.

A csoportos hipnózis során sincs mindig lehetőség arra, hogy a tudat-közelbe került régen elfeledett rossz emlékek feldolgozásra kerüljenek, amelyeknek a súlyával utána már képtelen lesz megbirkózni a páciens.

Hazánkban hipnoterápiát csak és kizárólag orvos, fogorvos és pszichológus diplomával rendelkező személy végezhet. Itthon ezt a technikát körülbelül négyszáz fent említett személy tanulta meg és hatékonyan alkalmazza.

A képzett szakember kezében a hipnózis, mint terápiás módszer nemcsak abszolút veszélytelen, hanem egyértelműen alkalmas a betegségek okainak feltárására, gyógyítására és a tünetek csökkentésére, megszüntetésére.

Hazánkban a képzést akkreditált, hivatalos szakmai képzőhelyek (Magyar Hipnózis Egyesület (MHE) és Integratív Pszichoterápiás Egyesület) végzik. Ez egyben garanciát jelent arra, hogy az itt képesítést kapott kollegák tudományosan megalapozott, szakszerűen felkészített szakemberek, akik a szakma etikai szabályait betartva végzik a hipnózissal történő kezelést.

Dr. Puskás Katalin

klinikai pszichológus, hipnoteraputa
MHE Kommunikációs Igazgató

hipnózis debrecen, pszichológus debrecen, pszichológia, pszichoterápia debrecen, hipnoterápiás kezelés, hipnózis terápia, dohányzás leszokás debrecen, tartós fogyás hipnózissal, éber hipnózis, hipnoterápiás fogyókúra, önbizalom növelés hipnózissal, szorongás csökkentése, fóbia kezelése, pánik kezelése debrecen, autogén tréning, hipnoterápia, relaxáció debrecen, önbizalom növelése, fájdalom csökkentése, stressz csökkentése, transzállapot, transz, szuggesztió, módosult tudati állapot, dervis tánc, török tánc, mavlavi dervisek, aktív éber hipnózis, meditáció,szema, rituális forgás, hajdú-bihar, debrecen, drszabocsaba.hu

Módosult tudati állapotokat vagy transzállapotokat sokféle módon hozhatunk létre. Ilyen módszer a hipnózis, a meditáció, az autogén tréning nevű relaxációs technika, de az aktív éber hipnózis vagy a török Mavlavi dervisek tánca, rituális forgása szintén transzállapotot hoz létre. Ezekben az állapotokban az élmények jellegzetes módon megváltoznak és a személy a szuggesztiók iránt fogékonyabbá válik. Ezek a változások hatékonyan segítik a pszichoterápiát.

A hipnoterápia elsősorban a szuggesztiók erején alapul. A hipnózisos kezelés vagy hipnoterápia sorána dohányzásról leszokás, az önbizalom növelése, a szorongás csökkentése, a fájdalom csökkentése, a stressz csökkentése a transz segítségével hatékonyabban elérhető,mint más pszichoterápiás módszerrel, de a tartós fogyás hipnózissal szintén könnyebben megvalósítható. Hasonlóképpen hatékony a hipnózis a fóbia kezelésében vagy a pánik kezelésében.

A hipnózis a transz és a szuggesztiók tehát egy igen hatékonyan segítik a kedvező változások létrehozását a legkülönbözőbb problémák esetén. szerző: Dr. Szabó Csaba

Saját munkák

Aktualitások

Érdekességek